Parkeri F10 hüdraulikapumba ja mootori seeria on mõeldud kulutõhusaimate lahendustena rakendustes, millel on madalamad rõhunõuded. Suurused 30-125 cm³.
F10 comes in both ISO, SAE and Cartridge versions with very flexible shaft options. Parker also offers wide range of speed sensor and integrated valve options.
Markets:
• Industrial
• Energy
• Government (Non Aerospace)
• HVAC
• Mobile
• Natural Resources
• Transportation (Non Aerospace)
Features/Benefits:
• Displacement from 30 to 125 cc – support various applications.
• unbeatable efficiency - Thanks to patented spherical piston concept and ring gear synchronization the overall efficiency is up to 95 %
• compact design - The new F10 series are up to a 13% smaller envelope size and 25% lower weight compared to F12 series.
• Cost effective - The F10 series are optimized for applications with lower pressure and speed demands.
Applications:
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Aerial Lift
• Material Handling Equipment
• Marine Cranes
• Street Sweeper
• On-road Transportation
• Mining
| Korpuse materjal: | Malmist |
| Drain Option: | External |
| Tehnoloogia: | Hydraulics |
| Vooluahela tee: | Open, Closed |
| Konfiguratsioon: | Üksik |
| Product Type: | Hydraulic Motor |
| Product Style: | Bent Axis, Fixed Displacement |
| Maximum Output Speed: | 4900 RPM |
| Hüdrovedeliku tüüp: | Standard Hydraulic Fluids |
| Maximum Displacement: | 125 cm3/rev, 7.62 inch3/rev |
| Maximum Flow Rate: | 102 gal/min, 388 L/min |
| Maksimaalne vedeliku temperatuur: | 115 °C, 239 °F |
| Minimaalne vedeliku temperatuur: | -40 °C, -40 °F |
| Maximum Noise Level: | n/a |
| Maksimaalne töörõhk: | up to 350 bar, up to 5076 psi |
| Maximum Operating Speed: | 5400 RPM |
| Maximum Kinematic Viscosity: | 4664 SUS |
| Minimum Kinematic Viscosity: | 37 SUS |
| Kaal: | 11.5 to 33.0 kg Max., 25.35 to 72.75 lb Max. |
| Media: | Hydraulic Fluids |
| Mounting Option: | ISO, SAE, CARTRIDGE |
| Port Connection: | ISO 6162-2 |
| Pordi tüüp: | Flange, Threaded |
| Pordi asukoht: | Rear Ports |
| Pöörlemissuund: | Bi-Rotational |
| Sensor Type: | Speed, Rotation |
| Võlli tüüp: | Spline, Tapered, Key Shaft |
| Thru-Drive Capability: | Ei |
| Continuous Torque: | 143 to 595 Nm |
| Kinnitusviis: | DIN |
| Shaft Size: | > 20 to 50 mm |
| Operating Temperature: | 115 °C |
| Specifications Met: | RoHS |