Parkeri F10 hidraulinio siurblio ir variklio serija sukurta kaip ekonomiškiausias sprendimas mažesnio slėgio poreikio taikymams. Dyčį nuo 30 iki 125 cm³.
F10 comes in both ISO, SAE and Cartridge versions with very flexible shaft options. Parker also offers wide range of speed sensor and integrated valve options.
Markets:
• Industrial
• Energy
• Government (Non Aerospace)
• HVAC
• Mobile
• Natural Resources
• Transportation (Non Aerospace)
Features/Benefits:
• Displacement from 30 to 125 cc – support various applications.
• unbeatable efficiency - Thanks to patented spherical piston concept and ring gear synchronization the overall efficiency is up to 95 %
• compact design - The new F10 series are up to a 13% smaller envelope size and 25% lower weight compared to F12 series.
• Cost effective - The F10 series are optimized for applications with lower pressure and speed demands.
Applications:
• Agriculture Machinery
• Construction Equipment
• Aerial Lift
• Material Handling Equipment
• Marine Cranes
• Street Sweeper
• On-road Transportation
• Mining
| Korpuso medžiaga: | Ketus |
| Drain Option: | External |
| Technologija: | Hydraulics |
| Grandinės kelias: | Open, Closed |
| Konfigūracija: | Viengubas |
| Product Type: | Hydraulic Motor |
| Product Style: | Bent Axis, Fixed Displacement |
| Maximum Output Speed: | 4900 RPM |
| Hidraulinio skysčio tipas: | Standard Hydraulic Fluids |
| Maximum Displacement: | 125 cm3/rev, 7.62 inch3/rev |
| Maximum Flow Rate: | 102 gal/min, 388 L/min |
| Maksimali skysčio temperatūra: | 115 °C, 239 °F |
| Minimali skysčio temperatūra: | -40 °C, -40 °F |
| Maximum Noise Level: | n/a |
| Maksimalus darbinis slėgis: | up to 350 bar, up to 5076 psi |
| Maximum Operating Speed: | 5400 RPM |
| Maximum Kinematic Viscosity: | 4664 SUS |
| Minimum Kinematic Viscosity: | 37 SUS |
| Svoris: | 11.5 to 33.0 kg Max., 25.35 to 72.75 lb Max. |
| Media: | Hydraulic Fluids |
| Mounting Option: | ISO, SAE, CARTRIDGE |
| Port Connection: | ISO 6162-2 |
| Jungties tipas: | Flange, Threaded |
| Jungties vieta: | Rear Ports |
| Sukimosi kryptis: | Bi-Rotational |
| Sensor Type: | Speed, Rotation |
| Veleno tipas: | Spline, Tapered, Key Shaft |
| Thru-Drive Capability: | Ne |
| Continuous Torque: | 143 to 595 Nm |
| Tvirtinimo tipas: | DIN |
| Shaft Size: | > 20 to 50 mm |
| Operating Temperature: | 115 °C |
| Specifications Met: | RoHS |